autor: HaVecko

Vnitřní pouzdra od firmy LHS

 

Téměř každý držitel zbraně a samozřejmě i zbrojního průkazu skupiny E někdy dospěl k názoru, že mít u sebe zbraň může být v některých situacích přínosné. Pokud jste právě Vy dospěl do tohoto bodu, pevně doufám, že Vám tento článek pomůže ve Vašem pátrání po vhodném pouzdru.

            Pominu-li fázi výběru zbraně vhodné pro denní nošení, což se jistě odvíjí od mnoha proměnných, tělesnými proporcemi počínaje a vkusem střelce konče, je třeba pro tuto zbraň zvolit vhodné pouzdro. Ne každá situace dovoluje být zahalen do zimníku či jiných svršků, které umožní nosit zbraň ve vnějším pouzdru tak, jak to zákon vyžaduje – skrytě. Proto, jak již název článku napovídá, se budu věnovat pouzdrům pro vnitřní nošení a to speciálně pouzdrům od bulharské firmy LHS, která poměrně nedávno expandovala na náš trh.

            Majitelem firmy LHS je Pavel Manev. Velice vstřícný člověk ochotně komunikující i se zákazníky, kteří nejsou tak zběhlí v anglickém jazyce jako on. Vzhledem k mnoha inovacím a dynamickému rozvoji při výrobě takové komodity, jakou pouzdra bezesporu jsou, rychle reaguje na podněty a připomínky od svých zákazníků. V tomto ohledu bych jej ihned dal za vzor všem internetovým prodejcům. Jistě bude mnohé z Vás zajímat, jak firma vznikla a co vlastně znamená ona záhadná zkratka – LHS. Pavel Manev je vystudovaný dentální technik. Dlouhodobě pobýval v Anglii, kterou opustil kvůli diskriminačnímu postoji k přistěhovalcům a také kvůli věčnému dešti a špatnému počasí. Po návratu do vlasti, kde nebylo příliš bezpečno, požádal o povolení k nákupu osobní zbraně, které získal. Jako levák ovšem vzápětí začal řešit vhodné pouzdro pro skryté nošení a byl překvapen, jak jsou leváci v tomto ohledu přehlíženi. Inspirován pouzdrem Crossbreed Supertuck nakoupil kydex, kůži a přistoupil ke svému prvnímu pokusu o výrobu pouzdra – IWB Hawk. Dále se zlepšoval a zájem o jeho výrobky rostl. Dnes dodává svá pouzdra do mnoha zemí světa. A nyní k oné záhadné zkratce. LHS - Left Hand Shooters Holsters, volně přeloženo pouzdra pro střelce - leváky. Jak píše Pavel Manev na svých stránkách, všechna jeho pouzdra je možno dodat beze změny termínu i pro levoruké střelce.

            Přejděme nyní k samotnému popisu pouzder. Na stránkách výrobce http://lhsholsters.com/ mají vnitřní pouzdra svoji samostatnou sekci pod zkratkou IWB (Inside the Waistband), tedy pouzdra pro nošení za vnitřní stranou opasku. Jen pro úplnost, pouzdra pro vnější nošení se označují OWB (Outside the Waistband). Jsou zde zobrazena pouzdra pod názvem LHS Hawk a LHS Condor. V tomto článku doplním ještě jeden typ, který nebyl doposud zveřejněn a tím je LHS ADR. Zkratku ADR vysvětlím později. Vlastním všechna tato pouzdra k mé pistoli, kterou běžně nosím - Glock 26.

 

Hledal jsem vhodné pouzdro pro denní nošení poměrně dlouho. Začínal jsem vnějším Fobusem, zkusil jsem ClipDraw, dále vnitřní Fobus a nakonec LHS. U této značky jsem i skončil. Všechna pouzdra od LHS jsou profesionálně provedena. Prolisy a ohyby kydexu nenesou známky otlaků při tvarování. Všechny hrany jsou hladké a zaoblené. Pouzdra mají dostatečný prostor na mušku po celé své délce a tak nedochází při ukládání ani při tasení k oděru mířidel. Tam, kde je to nutné mají šrouby převlečenou gumovou podložku, která omezuje samovolné povolování a také slouží pro pružné spojení s úchytem. U ADR verze je díky gumové podložce možno pohodlně nastavit sevření pouzdra v širokém rozsahu. Nová oka jsou vhodná i pro nošení s trikem či košilí v kalhotách. Je zde poměrně málo místa ale pokud není svršek příliš dlouhý, či jej ponecháme záměrně volnější, jde to. Pouzdra zmíněná v tomto článku vřele doporučuji každému, kdo chce svoji zbraň nosit bezpečně, komfortně a beze strachu, že by snad nezasvěcená osoba zbraň odhalila.

 


 

 

 

LHS Hawk

 

Konstrukce tohoto pouzdra je tvořena jednostrannou či oboustrannou skořepinou z kydexu, přinýtovanou pod úhlem cca 15 stupňů od vertikální osy k plátu silné barvené kůže. Kůže je vrstvená a tím je docíleno skrytí hlav nýtů na straně přiléhající k tělu. Uchycení k opasku je řešeno výběrem z několika možností. Standardem jsou kožená oka s cvokem, lze objednat J-Hook, tedy háčky pod opasek a poslední možností je C-Hook, oboustranné háčky tvaru C. V kůži je více otvorů pro uchycení háčků či poutek, které umožňují volitelně měnit zapuštění pouzdra v oděvu a také mírně přizpůsobit úhel náklonu nošené zbraně. S tímto pouzdrem mám největší osobní zkušenost. Verzi s oboustrannou skořepinou nosím déle než rok s háčky tvaru C-Hook a používám jej i na soutěžích LOS v divizi MPi (malá pistole). Komfort nošení je vynikající. Ve verzi s oboustrannou skořepinou je jištění za lučík a tasení je velice příjemné. Tuto verzi doporučuji pro použití na soutěžích i pro denní nošení. Verze s jednostrannou skořepinou drží zbraň na jedné straně stykem s kůží a je tak vhodnější pro časté nošení a méně časté tasení. Zbraň při nošení těsně přiléhá k tělu pod úhlem, který umožní pohodlné nošení s vynikajícím krytím zbraně proti nechtěným pohledům. Jedinou výhradu u tohoto pouzdra mám k tvaru šroubů pro oka. Jejich vnitřní část může při styku s pánevní kostí otlačovat kůži. Zde by bylo vhodnější použít šrouby s hladkou a uzavřenou hlavou.

 

  

 

Vnější strana                                                                   LHS Hawk Strana přiléhající k tělu (nošeno cca 1,5 roku)

 

 

Se zbraní                                                                                           Nošení na boku – C-Hook


LHS Condor

 

Toto pouzdro jsem si objednal pouze ze zvědavosti. Technické řešení oka pro uchycení na opasek se mi zdálo zajímavé a funkční. Také mě zlákala možnost změnit typ z IWB na OWB  výměnou typu úchytů. Bohužel zrovna v období, kdy jsem pouzdro objednával, se k LHS dostala kritika tohoto úchytu. Problém byl bezpečnostního charakteru. Pouzdro při nošení bez dodatečného sevření opaskem nemělo dostatečnou sílu pro udržení zbraně a střelci zbraň vypadla z pouzdra. Proto se Pavel Manev rozhodl zastavit výrobu těchto úchytů.

            Dvojdílná nýtovaná skořepina pouzdra je vyrobena z kydexu silného 2 mm. Poutko je pak tvarováno z kydexu o síle 2,5 mm, je široké 3 cm, uchycené dvěma šroubky a umístěno excentricky na okraji pouzdra. Šířka poutka přispívá ke zpevnění úchytu. I při sundávání kalhot, kdy dochází k vyššímu namáhání poutka, se poutko příliš neohýbá.

            Bohužel i přes snahu tvarovat kydex podél těla pouzdro „odstává“ a tvoří mezeru mezi tělem a pouzdrem v přední části. Je to dáno sířkou a nepoddajností materiálu. Na straně poutka je pouzdro těsně přilehlé k tělu. Sevření zbraně mi připadá horší než u ADR a Hawk verze. Zbraň není držena za lučík tak silně a je spíše sevřena plochou kydexu. Je to opět způsobeno větší plochou plátů kydexu a snahou o vytvoření poloměru k lepšímu přilnutí na straně těla. Tím může docházet k většímu opotřebení povrchové úpravy zbraně při častém tasení. Komfort nošení bude silně závislý na typu postavy. Pouzdro cítím při nošení více než Hawk a ADR. Věřím tomu, že střelci se silnějším tukovým polštářkem si toto pouzdro zamilují, ale pro subtilnější kolegy bych doporučil verzi Hawk či ADR.

 

  

LHS Condor Strana přiléhající k tělu                                               Vnější strana

 

 

Se zbraní                                                                    Nošení na boku, poutko je vidět vzadu

 

 

LHS ADR (Appendix Draw)

 

Zcela nový typ vnitřního pouzdra, které se mi dostalo do ruky šťastnou náhodou. Vlastně je to dárek k vánocům od Pavla Maneva, který svým způsobem může i za sepsání této recenze.

            Typ pouzdra pro nošení „Appendix Draw“, tedy volně přeloženo na slepém střevu, je určen primárně pro nošení v tříselné oblasti. Jistě se najde vhodná příležitost pro tento typ nošení, ve kterém je zbraň v mnoha případech méně nápadná než při nošení na boku. Ideální bude například ve společenském oděvu. Při tomto způsobu nošení se však můžeme setkat i s negativními důsledky. Při delší zbrani je dost omezený sed, při kterém se může pouzdro nepříjemně zarývat do oblasti třísla. Částečně to můžeme omezit snížením úchytu, které vyzvedne zbraň výše nad opasek. Toto nepohodlí je daň za lepší ukrytí zbraně.

            Pouzdro LHS ADR je modifikovatelné i pro nošení na boku a to pouhou změnou úhlu poutka. Změna úhlu umožní nošení na boku stejně jako u předchozího modelu. Pouzdro je tvořeno skořepinou z jednoho kusu kydexu. V prostoru pod lučíkem je umístěn šroub, kterým můžeme ovlivnit sílu sevření lučíku. Na boku pouzdra jsou umístěny dva šrouby pro uchycení oka na opasek. Úchyt je proveden stejně jako u typu Condor ale je umístěn ve středu pouzdra. Otvory pro úchyt jsou na pouzdru vrtány tak, aby bylo možno výškově měnit umístění oka. Pouzdro se pak více noří do kalhot nebo naopak. I v té nejnižší poloze je výborně hmatatelná pažbička v celé své délce. Skořepina pouzdra je opravdu minimalisticky navržena a kopíruje zbraň velice těsně. Nošení se tak dá přirovnat k použití ClipDraw, tedy zcela bez pouzdra. Pouzdro však na rozdíl od ClipDraw poskytuje plnou ochranu zbraně před stykem s tělem a co je nejdůležitější, kryje lučík a tím zcela splňuje bezpečnostní požadavky, které jsou kladeny na pouzdra při nošení s nábojem v komoře či pro použití při střeleckých soutěžích. Nošení na boku je velice příjemné. Zbraň přiléhá k tělu velice těsně. Úhel náklonu je stejný jako u verze Condor a zajišťuje skrytí pažbičky i při předklonu, kdy si například zavazujeme tkaničky. Sevření zbraně je dáno regulačním šroubem a je zaměřeno na lučík, nikoliv na plochu zbraně. Tasení je typu „klik“ což mě osobně vyhovuje více než u jiných typů pouzder, ze kterých se zbraň „táhne“ protože je sevřena i v oblasti závěru.

 

  

LHS ADR - strana přiléhající k tělu              Vnější strana

 

Se zbraní                                                        V poloze ADR (úchyt je kolmo)

 

Změna polohy úchytu                                               Nošení na boku

(pravý spodní otvor byl vyvrtán omylem)                                       

 

 

 

 

           

Poznámka: Pouzdra se samozřejmě nosí pod tričkem či košilí. Pro větší názornost jsem fotografie pořídil s trikem pod zbraní.